50 rocznica Święceń ks. Zygmunta Stolarczyka

Mój Jubileusz

Urodziłem się 23 marca 1928 roku w Zawodziu w parafii Poczesna. Wioska piękna, położona miedzy rzeką Warta a lasem sosnowym. Stąd nazwa miejscowości: Zawodzie, w której przeżyłem swoje dzieciństwo i pierwszą młodość. Był to czas okupacji niemieckiej, tzw. ,Rzesza". W tym okresie nic się nie działo: była niewola, nie uczęszczałem do żadnej szkoły, podobnie jak moi rówieśnicy. Był to okres stagnacji. Z chwilą odzyskania niepodległości wszystko powoli wracało do normalności. Szkołę Powszechną- we Wrzosowie ukończyłem w 1946 roku. Następnie rozpocząłem prace w nieodległej kopalni rudy żelaznej. Byłem wówczas pomocnikiem inż. geodety, który wytyczał chodniki w podziemiach kopalni; niekiedy pracowaliśmy na powierzchni. Polubiłem to atrakcyjną prace. Wiele godzin każdego dnia roboczego spędzałem pod ziemią z lampą górniczą. Z czasem awansowałem: otrzymałem prace w dużym magazynie przemysłowym jako pomocnik magazyniera. Wydawałem różne narzędzia górnikom niezbędne do ich pracy w kopalni. Spotkałem tam wspaniałych przełożonych, którzy umożliwili mi kontynuowanie nauki w zakresie szkoły średniej. Mając taką szansę rozpocząłem naukę w Prywatnym Miejskim Gimnazjum w Częstochowie przy ul. Kościuszki. Tam zdobyłem małą maturę w 1948 roku.

We wrześniu tegoż roku wyjechałem do Warszawy i tam zostałem przyjęty do Zgromadzenia Księży Marianów. Po ukończeniu nowicjatu w 1950 roku złożyłem śluby zakonne. Następnie w Warszawie ukończyłem dużą maturę w 1953 roku, a potem studiowałem filozofie w Uniwersytecie Warszawskim, zaś studia teologiczne odbyłem w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Świecenia kapłańskie otrzymałem 11 czerwca 1960 roku z rąk biskupa Antoniego Pawłowskiego we Włocławku. Po święceniach dalszą formację kapłańską odbyłem w Krakowie. W ciągu 50 lat służby kapłańskiej pracowałem kolejno w: Warszawie, Głuchołazach, Grudziądzu, Goźlinie, a obecnie od 10 lat ponownie w Warszawie. W roku bieżącym przeżywam 60.1ecie ślubów zakonnych i 50.1ecie święceń kapłańskich

Z jubileuszową radością przybywam do rodzinnej parafii, aby pośród was, moich rodaków i razem z wami wyrazić wdzięczność Bogu, wspomnieć zmarłych rodziców, dziękując za dar i przykład życia. Jest to też dla mnie miła okazja, aby Wam wszystkim na czele z ks. Proboszczem podziękować za życzliwość i modlitwę

Zdjęcia z tej uroczystości znajdziesz w Galerii

Ks. Zygmunt Stolarczyk MIC